Extracurricular activities calendar

Nursing Care class 24
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Kanieva D. A. Monday, Tuesday
2 Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday
Wednesday
3 History of Kazakhstan Adirisova G. K. Tuesday
Thursday
4 Physical Education Abelshaikova A. K. Monday
Friday
5 Cultural Studies Adirisova G. K. Tuesday
Thursday
6 Fundamentals of Political and Social Studies Adirisova G. K. Tuesday
Thursday
7 Computer Studies Nurbaev N. K. Tuesday
Thursday
8 Fundamentals of Psychology and Communication Skills Borovikova N. V. Wednesday
Friday
9 Anatomy Nurmagambetova G. R. Saturday
10 Physiology Saberbekov S. O. Wednesday
11 Latin Mukushova A. A. Thursday
Friday
Mukatova G. K. Wednesday
12 Fundamentals of Nursing Care Makabaeva D. K. Tuesday
Wednesday
Dosbergenova K. I. Tuesday
Friday
Nazarenko L. N. Friday

 

Nursing Care class 25
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Urusbaeva D. B. Wednesday
Friday
2 Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday
Wednesday
3 History of Kazakhstan Adirisova G. K. Tuesday
Thursday
4 Physical Education Abelshaikova A. K. Monday
Friday
5 Cultural Studies Adirisova G. K. Tuesday
Thursday
6 Fundamentals of Political and Social Studies Ahmedyanova A. K. Tuesday
Thursday
7 Computer Studies Abilshaikova A. Z. Monday
Friday
8 Fundamentals of Psychology and Communication Skills Borovikova N. V. Wednesday
Friday
9 Anatomy Nurmagambetova G. R. Saturday
10 Physiology Saberbekov S. O. Wednesday
11 Latin Mukushova A. A. Thursday
Friday
Mukatova G. K. Wednesday
12 Fundamentals of Nursing Care Bahareva I. V. Tuesday
Friday
Dosbergenova K. I. Tuesday
Friday
Tusupov T. A. Monday
Wednesday

 

Nursing Care class 240
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Kanieva D. A. Monday, Tuesday
2 Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday
Wednesday
3 History of Kazakhstan Nurahmetova A. O. Tuesday
Thursday
4 Physical Education Baikenova R. H. Tuesday
Thursday
5 Cultural Studies Ahmedyanova A. K. Tuesday
Thursday
6 Fundamentals of Political and Social Studies Adirisova G. K. Tuesday
Thursday
7 Computer Studies Zhetpisova M. E. Monday
Friday
8 Fundamentals of Psychology and Communication Skills Borovikova N. V. Wednesday
Friday
9 Anatomy Nazarenko L. N. Friday
10 Physiology Meiramova Zh. K. Wednesday
Friday
11 Latin Mukushova A. A. Thursday
Friday
Mukatova G. K. Wednesday
12 Fundamentals of Nursing Care Aitbaeva A. S. Monday
Wednesday
Tusupov T. A. Monday
Wednesday
Dosbergenova K. I. Tuesday
Friday

Nursing Care class 32
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Urusbaeva D. B. Wednesday, Friday
2 Physical Education Baikenova R. H. Tuesday
Thursday
3 Computer Studies Abilshaikova A. Z. Monday, Friday
4 Fundamentals of Psychology and Communication Skills Zelentsova T. V. Tuesday
Thursday
5 General Pathology Sadykova G. N. Monday
Wednesday
6 Fundamentals of Nursing Care Shaigalieva Zh. T. Friday
Rahimzhanova R. R. Tuesday
Thursday
Bahareva I. V. Tuesday
Friday
7 Propaedeutics of Internal Diseases Lebedeva I. V. Monday
Wednesday
Meiramova Zh. K. Wednesday
Friday
Urumbaeva S. A. Wednesday
Friday
8 Healthcare Science Kozhabekova A. Zh. Tuesday
9 Health Promotion and Disease Prevention Sadykova G. N. Monday,
Wednesday
10 Fundamentals of Health and Safety Tasybaev D. B. Thursday
11 Microbiology Sychenko I. A. Friday
Saturday
12 Ecology and Sustainable Development Mapitov N. B. Monday
Saturday
13 Common Hygiene Ualieva M. N. Friday
14 Nursing Care in Epidemiology and Infectious Diseases Zhusupova A. M. Monday
Wednesday

 

Nursing Care class 33
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Kanieva D. A. Monday, Tuesday
2 Physical Education Gizzatullina A. S. Monday
Wednesday
3 Computer Studies Nurbaev N. K.. Tuesday
Thursday
4 Fundamentals of Psychology and Communication Skills Zelentsova T. V. Tuesday
Thursday
5 General Pathology Sadykova G. N. Monday
Wednesday
6 Fundamentals of Nursing Care Aitbaeva A. S. Monday
Wednesday
Bahareva I. V. Tuesday
Friday
Shaigalieva Zh. T. Friday
7 Propaedeutics of Internal Diseases Meiramova Zh. K. Wednesday
Friday
Urumbaeva S. A. Wednesday
Friday
8 Healthcare Science Ermakova O. A. Friday
9 Health Promotion and Disease Prevention Melnikova A. A. Monday
Thursday
10 Fundamentals of Health and Safety Zharmagambetova K. A. Wednesday
11 Microbiology Sychenko I. A. Saturday
Friday
12 Ecology and Sustainable Development Mapitov N. B. Monday
Saturday
13 Common Hygiene Ualieva M. N. Friday
14 Nursing Care in Epidemiology and Infectious Diseases Zhusupova A. M. Tuesday

 

Nursing Care class 330
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1. Professional Kazakh Language Utyubaeva K. Zh. Wednesday
Friday
2. Physical Education Gizzatullina A. S. Monday
Wednesday
3. Computer Studies Nurbaev N. K. Tuesday
Thursday
4. Fundamentals of Psychology and Communication Skills Zelentsova T. V. Tuesday
Thursday
5. General Pathology Sadykova G. N. Monday
Wednesday
6. Fundamentals of Nursing Care Makabaeva D. K..  
Abylkasymova K. T.  
Aitbaeva A. S. Monday
Wednesday
7. Propaedeutics of Internal Diseases Lebedeva I. V. Monday
Wednesday
Meiramova Zh. K. Wednesday
Friday
Urumbaeva S. A. Wednesday
Friday
8. Healthcare Science Ermakova O. A. Friday
9. Health Promotion and Disease Prevention Melnikova A. A. Monday
Thursday
10. Fundamentals of Health and Safety Zharmagambetova K. A. Wednesday
11. Microbiology Sychenko I. A. Saturday
Friday
12. Ecology and Sustainable Development Mapitov N. B. Monday
Saturday
13. Common Hygiene Ualieva M. N. Friday
14. Nursing Care in Epidemiology and Infectious Diseases Zhusupova A. M. Tuesday

 

Nursing Care class 340
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1. Professional Kazakh Language Urusbaeva D. B.  
2. Physical Education Baikenova R. H.  
3. Computer Studies Nurbaev N. K..  
4. Fundamentals of Psychology and Communication Skills Borovikova N. V.  
5. General Pathology Musina Zh. G.  
6. Fundamentals of Nursing Care Makabaeva D. K.  
Kushlak O. L.  
Shaigalieva Zh. T.  
7. Propaedeutics of Internal Diseases Meiramova Zh. K. Wednesday
Friday
Urumbaeva S. A. Wednesday
Friday
8. Healthcare Science Ermakova O. A. Friday
9. Health Promotion and Disease Prevention Melnikova A. A. Monday
Thursday
Tasybaev D. B. Thursday
10. Fundamentals of Health and Safety Zhumukov A. R. Wednesday
11. Microbiology Sychenko I. A. Saturday
Friday
12. Ecology and Sustainable Development Mapitov N. B. Monday
Saturday
13. Common Hygiene Turkbenova K. S. Friday
14. Nursing Care in Epidemiology and Infectious Diseases Zhusupova A. M. Tuesday

Nursing Care class 41
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Nursing Care in Therapeutics Suvorova N. A. Tuesday, Wednesday
2 Nursing Care in Pediatrics Rogovskaya N. V. Wednesday
3 Nursing Care in Surgery and Intensive-Care Medicine Maizhanova A. S. Monday
Wednesday
Kushlak O. L. Tuesday
Wednesday
4 Nursing Care in Obstetrics and Gynaecology Rahimzhanova R. R. Tuesday
Thursday
5 Nursing Care in Dermatovenereology Karimova M. K. Friday
  Nursing Care in Neurology Mayer O. A. Wednesday
7 Nursing Care in Oculistics Tleubaev A. K. Saturday
8 Nursing Care in Otorhinolaryngology Zavatskaya T. A. Thursday
9 Physiatrics Gutarova T. A. Wednesday
10 Remedial Gymnastics, Massage Therapy Toropova L. V. Wednesday

 

Nursing Care class 420
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Nursing Care in Therapeutics Suvorova N. A. Tuesday, Wednesday
2 Nursing Care in Pediatrics Rogovskaya N. V. Wednesday
3 Nursing Care in Surgery and Intensive-Care Medicine Maizhanova A. S. Monday
Wednesday
Kushlak O. L. Tuesday
Wednesday
4 Nursing Care in Obstetrics and Gynaecology Rahimzhanova R. R. Tuesday
Thursday
5 Nursing Care in Dermatovenereology Karimova M. K. Friday
6 Nursing Care in Neurology Mayer O. A. Wednesday
7 Nursing Care in Oculistics Tleubaev A. K. Saturday
8 Nursing Care in Otorhinolaryngology Zavatskaya T. A. Thursday
9 Physiatrics Gutarova T. A. Wednesday
10 Remedial Gymnastics, Massage Therapy Toropova L. V. Wednesday

Laboratory Diagnostics class 310
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1. Fundamentals of Law Nurahmetova A. O. Tuesday
Thursday
2. Elementary Economics Temirbulatova M. Sh. Monday
Wednesday
3. Physical Education Gizzatullina A. S. Monday
Wednesday
4. Disaster Medicine Suvorova N. A. Monday
Wednesday
5. Ecology and Sustainable Development Mapitov N. B. Monday
Saturday
6 Elementary Psychology Satynskaya A. K. Saturday
7. Propaedeutics of Internal Diseases Meiramova Zh. K. Wednesday
Friday
Urumbaeva S. A. Wednesday
Friday
8. History of Medicine Suvorova N. A. Monday
Wednesday
9. Biological Chemistry with Clinical and Biochemical Research Methods Rudometkina L. V. Thursday
10. Hygiene with Sanitary and Hygienic Research Technique Ualieva M. N. Friday
11. Microbiology and Virology with Microbiological Research Technique Alimuhanova B. N. Tuesday
Thursday
12. Methods of Clinical Laboratory Research Habibrahmanova S. Z. Saturday

Nursing Care class 26
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Kanieva D. A. Monday, Tuesday
2 Professional Foreign Language Musina Zh. A. Tuesday, Thursday
3 History of Kazakhstan Ahmedyanova A. K. Tuesday
4 Physical Education Gizzatullina A. S. Monday, Wednesday
5 Cultural Studies Ahmedyanova A. K. Tuesday
6 Fundamentals of Political and Social Studies Adirisova G. K. Tuesday
7 Computer Studies Abilshaikova A. Z. Monday, Friday
8 Fundamentals of Psychology and Communication Skills Borovikova N. V. Tuesday, Thursday
9 Anatomy Muratov D. R. Saturday
Nazarenko L. N. Thursday
10 Physiology Kapenova A. S. Wednesday
11 Latin Muratov D. R. Saturday
Mukatova G. K. Wednesday
12 Fundamentals of Nursing Care Bahareva I. V. Friday
Dosbergenova K. I. Tuesday

 

Nursing Care class 27
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Kanieva D. A. Monday, Tuesday
2 Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday, Wednesday
3 History of Kazakhstan Ahmedyanova A. K. Tuesday
4 Physical Education Abelshaikova A. K. Monday, Friday
5 Cultural Studies Ahmedyanova A. K. Tuesday
6 Fundamentals of Political and Social Studies Ksembaeva D. M. Tuesday
7 Computer Studies Abilshaikova A. Z. Monday, Friday
8 Fundamentals of Psychology and Communication Skills Zelentsova T. V. Tuesday, Thursday
9 Anatomy Nurmagambetova G. R. Saturday
Nazarenko L. N. Thursday
10 Physiology Kapenova A. S. Wednesday
11 Latin Muratov D. R. Saturday
Mukatova G. K. Wednesday
12 Fundamentals of Nursing Care Makabaeva D. K.. Wednesday
Tusupov T. A.. Wednesday

 

Nursing Care class 35
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Urusbaeva D. B. Wednesday, Friday
2 Physical Education Baikenova R. H. Tuesday, Thursday
3 Computer Studies Zhetpisova M. E. Monday, Friday
4 Fundamentals of Psychology and Communication Skills Borovikova N. V. Tuesday, Thursday
5 General Pathology Saberbekov S. O. Wednesday
6 Fundamentals of Nursing Care Shaigalieva Zh. T. Friday
Makabaeva D. K.. Wednesday
7 Propaedeutics of Internal Diseases Lebedeva I. V. Wednesday
Meiramova Zh. K. Friday
8 Healthcare Science Ermakova O. A. Thursday
9 Health Promotion and Disease Prevention Muratov D. R. Saturday
10 Fundamentals of Health and Safety Tasybaev D. Saturday
11 Microbiology Sychenko I. A. Friday, Saturday
12 Ecology and Sustainable Development Mapitov N. B. Monday, Saturday
13 Common Hygiene Ualieva M. N. Tuesday, Wednesday
14 Nursing Care in Epidemiology and Infectious Diseases Zhusupova A. M. Thursday

 

Nursing Care class 43
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Nursing Care in Therapeutics Lebedeva I. V. Monday
2 Nursing Care in Pediatrics Iskakova M. K. Friday
3 Nursing Care in Surgery and Intensive-Care Medicine Maizhanova A. S. Monday, Wednesday, Saturday
Kushlak O. L. Tuesday, Wednesday
4 Nursing Care in Obstetrics and Gynaecology Musina R. T. Wednesday
Rahimzhanova R. R. Tuesday, Thursday
5 Nursing Care in Dermatovenereology Karimova M. M. Friday
6 Nursing Care in Neurology Tohtarbekova A. S. Thursday
7 Nursing Care in Oculistics Temirgalin A. A. Thursday
8 Nursing Care in Otorhinolaryngology Aubakirov M. Zh. Monday
9 Physiatrics Idrisova A. M. Tuesday
10 Remedial Gymnastics, Massage Therapy Toropova L. V. Wednesday

 

Nursing Care class 430
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Nursing Care in Therapeutics Suvorova N. A. Tuesday, Wednesday
Urumbaeva S. A. Saturday
2 Nursing Care in Pediatrics Ensebaeva S. K. Monday
3 Nursing Care in Surgery and Intensive-Care Medicine Maizhanova A. S. Monday, Wednesday, Saturday
Tusupov T. A.. Monday, Wednesday
4 Nursing Care in Obstetrics and Gynaecology Musina R. T. Wednesday
Aitpaeva A. S. Monday, Wednesday
5 Nursing Care in Dermatovenereology Karimova M. K. Friday
6 Nursing Care in Neurology Tohtarbekova A. S. Monday
7 Nursing Care in Oculistics Temirgalin A. A. Thursday
8 Nursing Care in Otorhinolaryngology Aubakirov M. Zh. Monday
9 Physiatrics Idrisova A. M. Tuesday
10 Remedial Gymnastics, Massage Therapy Toropova L. V. Wednesday

 

Nursing Care class 440
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Nursing Care in Therapeutics Suvorova N. A. Tuesday, Wednesday
2 Nursing Care in Pediatrics Iskakova M. K. Friday
Golubeva M. G. Saturday
3 Nursing Care in Surgery and Intensive-Care Medicine Maizhanova A. S. Monday,Wednesday, Saturday
4 Nursing Care in Obstetrics and Gynaecology Mutsolgov O. M. Saturday
5 Nursing Care in Dermatovenereology Amanzholova M. T. Tuesday
6 Nursing Care in Neurology Mayer O. A. Tuesday
7 Nursing Care in Oculistics Temirgalin A. A. Thursday
8 Nursing Care in Otorhinolaryngology Zavatskaya T. A. Saturday
9 Physiatrics Gutarova T. A. Saturday
10 Remedial Gymnastics, Massage Therapy Toropova L. V. Wednesday

 

Dentistry class 210
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Utyubaeva K. Zh. Wednesday, Friday, Saturday
2 Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday, Wednesday
3 History of Kazakhstan Nurahmetova A. O. Tuesday
4 Physical Education Abelshaikova A. K. Monday, Friday
5 Elementary Economics Temirbolatova M. Sh. Monday, Wednesday
6 Molecular Biology, Medical Genetics Hasenova M. T. Tuesday
7 Environmental Studies Syzdykova R. M. Thursday
8 Computer Studies Zhetpisova M. E. Monday, Friday
Abilshaikova A. Z. Monday, Friday
9 Internal diseases with the infectious diseases course Pesotskaya Tuesday
10 Medical Biophysics Mazhit Z. S. Friday
11 Fixed Denture Manufacturing Technique Boranbaeva E. B. Thursday
Mukatov N. Thursday

 

Dentistry class 310
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Smailova L. K. Tuesday, Thursday
2 Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday, Wednesday
3 Molecular Biology, Medical Genetics Kozhabekova A. Zh. Friday
4 Physical Education Gizzatullina A. S. Monday, Wednesday
5 Disaster Medicine Saberbekov S. O. Wednesday
6 Fundamentals of General Pathology with Pathodontia Karibaev M. K. Saturday
7 Bugel Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Wednesday
Mukatov N. Thursday
8 Orthodontic Structures Manufacturing Technique Torbaeva S. K. Friday
9 Dentofacial Denture Manufacturing Technique Torbaeva S. K. Wednesday
10 Prevention and Treatment of Dental and Oral Cavity Diseases Benke O. A. Monday
11 Dental Surgery and Dentofacial Traumatology Sartai M. M. Friday
12 Removable Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Monday
13 Fixed Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Wednesday
Benke O. A. Monday
14 Fundamentals of Orthopedic Dentistry and Orthodontics Torbaeva S. K. Friday

 

Dentistry class 320
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Smailova L. K. Tuesday, Thursday
2 Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday, Wednesday
3 Molecular Biology, Medical Genetics Kozhabekova A. Zh. Friday
4 Physical Education Baikenova R. H. Tuesday, Thursday
5 Disaster Medicine Saberbekov S. O. Wednesday
6 Fundamentals of General Pathology with Pathodontia Karibaev M. K. Saturday
7 Bugel Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Wednesday
Mukatov N. Thursday
8 Orthodontic Structures Manufacturing Technique Torbaeva S. K. Friday
9 Dentofacial Denture Manufacturing Technique Torbaeva S. K. Wednesday
10 Prevention and Treatment of Dental and Oral Cavity Diseases Benke O. A. Monday
11 Dental Surgery and Dentofacial Traumatology Sartai M. M. Friday
12 Removable Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Monday
13 Fixed Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Wednesday
Benke O. A. Monday
14 Fundamentals of Orthopedic Dentistry and Orthodontics Torbaeva S. K. Friday

Orthopedic Dentistry class 210
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Utyubaeva K. Zh. Wednesday, Friday
2 Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday, Wednesday
3 History of Kazakhstan Adirisova G. K. Tuesday
4 Physical Education Abelshaikova A. K. Monday, Friday
5 Healthcare Science Ermakova O. A. Friday
6 Professional Ethics and Deontology Karibaev M. K. Saturday
7 Anatomy, Physiology and Biomechanics of the Dentofacial System Nurmagambetova G. R. Tuesday
8 Fundamentals of Clinical Medicine Saberbekov S. O. Wednesday
9 Dental Technique Materials Science Benke O. A. Monday
10 Removable Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Monday
Mukatov N. Thursday
Hidiryan S. V. Thursday
11 Fixed Denture Manufacturing Technique Hidiryan S. V. Thursday

 

Orthopedic Dentistry class 310
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Professional Kazakh Language Utyubaeva K. Zh. Tuesday, Thursday
2 Cultural Studies Ksembaeva D. M. Saturday
3 Fundamentals of Philosophy Nurahmetova A. O. Thursday
4 Physical Education Abelshaikova A. K. Monday, Friday
5 Fundamentals of Political and Social Studies Nurahmetova A. O. Thursday
6 Fundamentals of Economics Temirbolatova M. Sh. Monday, Tuesday
7 Disaster Medicine Saberbekov S. O. Wednesday
8 Dental diseases with the Fundamentals of Health Organization Benke O. A. Friday
9 Removable Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Monday
10 Fixed Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Wednesday
11 Bugel Denture Manufacturing Technique Nurumbetov T. Sh. Monday
Hidiryan S. V. Thursday
12 Orthodontic Structures Manufacturing Technique Torbaeva S. K. Friday
Benke O. A. Thursday
13 Dentofacial Denture Manufacturing Technique Torbaeva S. K. Wednesday
Benke O. A. Thursday

 

Nursing Care class 230
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1.  Professional Kazakh Language Urusbaeva D. B. Wednesday, Friday
2.  Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday, Wednesday
3.  History of Kazakhstan Ahmedyanova A. K. Tuesday
4.  Physical Education Gizzatullina A. S. Monday, Wednesday
5.  Cultural Studies Adirisova G. K. Saturday
6.  Fundamentals of Political and Social Studies Nurahmetova A. O. Tuesday
7.  Computer Studies Abilshaikova A. Z. Monday, Friday
8.  Fundamentals of Psychology and Communication Skills Borovikova N. V. Tuesday, Thursday
9.  Anatomy Nurmagambetova G. R. Saturday
10.  Physiology Meiramova Zh. K. Wednesday, Friday
11.  Latin Mukushova A. A. Thursday, Friday
12. Fundamentals of Nursing Care Aitpaeva A. S.
Toropova L. V.
Shaigalieva Zh. T.
Monday, Wednesday
Wednesday
Friday

 

Pharmacy class 110
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1.  Professional Kazakh Language Smailova L. K. Tuesday, Thursday
2.  History of Kazakhstan Ksembaeva D. M. Tuesday
3.  Physical Education Baikenova R. H. Tuesday, Thursday
4.  Mathematics Okalina S. V. Monday, Tuesday
5.  Physics Mazhit Z. S. Saturday
6.  Fundamentals of Economics Temirbulatova M. Sh. Monday, Wednesday
7.  Information Technologies in Professional Activity Mukenova Zh. N. Wednesday, Friday
8.  Molecular Biology with the Fundamentals of Medical Genetics Ermakova O. A. Thursday, Friday
9.  Microbiology, Virology Sychenko I. A.
Alimuhanova B. N.
Friday, Saturday
Tuesday, Thursday
10.  Phytology Shakenova D. K. Saturday
11.  Common Hygiene Ualieva M. N. Wednesday, Thursday
12.  Physiology with the Fundamentals of Anatomy Nazarenko L. N. Tuesday, Thursday
13.  Inorganic Chemistry Kozhabekova A. Zh.
Hasenova M. T.
Tuesday, Thursday
Tuesday, Thursday

 

Pharmacy class 120
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1. Professional Kazakh Language Smailova L. K. Tuesday, Thursday
2. History of Kazakhstan Adirisova G. K. Tuesday
3. Physical Education Gizzatullina A. S. Monday, Wednesday
4. Mathematics Okalina S. V. Monday, Tuesday
5. Physics Mazhit Z. S. Saturday
6. Fundamentals of Economics Temirbulatova M. Sh. Monday, Wednesday
7. Information Technologies in Professional Activity Musabekova D. S. Saturday
8. Molecular Biology with the Fundamentals of Medical Genetics Ermakova O. A. Thursday, Friday
9. Microbiology, Virology Alimuhanova B. N. Tuesday, Thursday
10. Phytology Shakenova D. K. Saturday
11. Common Hygiene Turkbenova K. S. Wednesday, Thursday
12. Physiology with the Fundamentals of Anatomy Nazarenko L. N. Tuesday, Thursday
13. Inorganic Chemistry Kozhabekova A. Zh.
Hasenova M. T.
Tuesday, Thursday
Tuesday, Thursday

 

Pharmacy class 210
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1.  Professional Kazakh Language Smailova L. K. Tuesday, Thursday
2.  Foreign Language Musina Zh. A. Tuesday, Thursday
3.  Physical Education Gizzatullina A. S. Monday, Wednesday
4.  Fundamentals of Political and Social Studies Adirisova G. K. Tuesday
5.  Computer Studies Mukenova Zh. N. Wednesday, Friday
6.  Disaster Medicine Saberbekov S. O. Saturday
7.  First Premedical Aid Saberbekov S. O. Saturday
8.  Elementary Psychology Satynskaya A. K. Saturday
9.  Pathophysiology Piltsov D. A. Saturday
10.  Pharmacology Makovskaya I. A.
Orehova N. M.
Monday
Saturday
11.  Pharmacognosy Pfening G. D. Friday
12.  Pharmaceutical Chemistry Pfening G. D. Friday
13.  Pharmaceutics Makovskaya I. A.
Orehova N. M.
Thursday
Saturday
14.  Organization and Economics of Pharmacy with the Fundamentals of Management and Marketing Bolatova A. T. Saturday

 

Pharmacy class 310
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1. Cultural Studies Ahmedyanova A. K. Tuesday
2. Fundamentals of Law Ahmedyanova A. K. Thursday
3. Environmental Studies Syzdykova R. M. Thursday
4. Pharmacology Makovskaya I. A. Monday
5. Pharmacognosy Pfening G. D. Wednesday
6. Pharmaceutical Chemistry Pfening G. D. Friday
7. Pharmaceutics Makovskaya I. A. Thursday
8. Organization and Economics of Pharmacy with the Fundamentals of Management and Marketing Bolatova A. T. Saturday
9. Pharmaceutical Merchandising Nurkenova M. B. Saturday

 

Pharmacy class 320
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1. Cultural Studies Ahmedyanova A. K. Tuesday
2. Fundamentals of Law Ahmedyanova A. K. Thursday
3. Environmental Studies Syzdykova R. M. Thursday
4. Pharmacology Makovskaya I. A. Monday
5. Pharmacognosy Pfening G. D. Wednesday
6. Pharmaceutical Chemistry Pfening G. D. Friday
7. Pharmaceutics Makovskaya I. A. Thursday
8. Organization and Economics of Pharmacy with the Fundamentals of Management and Marketing Bolatova A. T. Saturday
9. Pharmaceutical Merchandising Nurkenova M. B. Saturday

 

Medical Care class 110 (Maieutologists)
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1.  Professional Kazakh Language Smailova L. K. Wednesday, Thursday, Saturday
2.  Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday, Wednesday
3.  History of Kazakhstan Adirisova G. K. Tuesday
4.  Physical Education Baikenova R. H. Tuesday, Thursday
5.  Healthcare Science Kozhabekova A. Zh. Friday
6.  Fundamentals of Political and Social Studies Ahmedyanova A. K. Monday, Tuesday, Wednesday
7.  Molecular Biology, Medical Genetics Hasenova M. T. Tuesday
8.  Anatomy Nazarenko L. N. Tuesday
9.  Latin Mukushova A. A. Thursday, Friday
10.  Сhemistry Hasenova M. T. Wednesday
11.  Environmental Studies Syzdykova R. M. Thursday

 

Medical Care class 310
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1.  Professional Kazakh Language Smailova L. K. Tuesday, Thursday, Saturday
2.  Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday, Wednesday
3.  Physical Education Baikenova R. H. Tuesday, Thursday
4.  Cultural Studies Ksembaeva D. M. Saturday
5.  Fundamentals of Philosophy Elmuratov G. Zh. Wednesday
6.  Computer Studies Mukenova Zh. N. Wednesday, Friday
7.  Pathoanatomy Piltsov D. A. Thursday
8.  Pathophysiology Piltsov D. A. Thursday
9.  Pharmacology Zhanbaeva A. T. Tuesday
10.  Environmental Studies Syzdykova R. M. Thursday
11.  Introduction to Clinic Makabaeva D. K.
Bahareva I. V.
Monday, Thursday
Tuesday, Friday
12.  Propaedeutics of Internal Diseases Kulbekova Sh. Zh. Monday, Wednesday
13.  Infectious Diseases Zhusupova A. M. Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday

 

Medical Care class 320
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1. Professional Kazakh Language Utyubaeva K. Zh. Wednesday, Friday, Saturday
2. Professional Foreign Language Bitigova G. S. Monday, Wednesday
3. Physical Education Baikenova R. H. Tuesday, Thursday
4. Cultural Studies Ahmedyanova A. K. Monday, Tuesday, Wednesday
5. Fundamentals of Philosophy Ahmedyanova A. K. Monday, Tuesday, Wednesday
6. Computer Studies Mukenova Zh. N. Wednesday, Friday
7. Pathoanatomy Piltsov D. A. Thursday
8. Pathophysiology Piltsov D. A. Thursday
9. Pharmacology Zhanbaeva A. Tuesday
10. Environmental Studies Syzdykova R. Thursday
11. Introduction to Clinic Kushlak O. L.
Rahimzhanova R. R.
Monday, Wednesday
Tuesday, Thursday
12. Propaedeutics of Internal Diseases Suvorova N. A. Tuesday,Wednesday
13. Infectious Diseases Zhusupova A. M. Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday

 

Medical Care class 41
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1.  Physical Education Baikenova R. H. Tuesday, Thursday
2.  Elementary Psychology Zelentsova T. V. Tuesday, Friday
3.  Fundamentals of Communication Borovikova N. V. Tuesday, Thursday
4.  Medical Biophysics Zhumabekov A. Zh.
Okalina S. V.
Monday
5.  Internal Diseases Kulbekova Sh. Zh. Monday, Wednesday
6.  Childhood Diseases Rogovskaya N. V. Monday,Thursday
7.  Obstetrics and Gynaecology Melnikova A. A. Friday, Saturday
8.  General Surgery, Anaesthesiology and Intensive-Care Medicine Kanzhigalin M. G. Thursday
9.  Physiatrics and Massage Therapy Idrisova A. M. Wednesday
10.  Remedial Gymnastics and Medical Supervision Idrisova A. M. Wednesday
11.  Social Medicine and Pubic Health Care Management Turkbenova K. S. Wednesday, Thursday

 

Medical Care class 310
EXTRACURRICULAR ACTIVITIES SCHEDULE FOR THE FIRST SEMESTER

No. Subject Teacher Week day
1 Physical Education Baikenova R. H. Tuesday, Thursday
2 Elementary Psychology Zelentsova T. V. Tuesday, Friday
3 Fundamentals of Communication Borovikova N. V. Tuesday, Thursday
4 Medical Biophysics Zhumabekov A. Zh. Monday
5 Internal Diseases Utelbaeva B. B. Wednesday, Saturday
6 Childhood Diseases Abilkasimova K. T.
Golubeva
Wednesday
7 Obstetrics Musina R. T. Monday, Thursday
8 Gynaecology Melnikova A. A. Friday, Saturday
9 Surgical Diseases Tontaeva K. B. Friday
10 Neurology Mayer O. A. Tuesday
10 Physiatrics and Massage Therapy Idrisova A. M. Wednesday
11 Remedial Gymnastics and Medical Supervision Idrisova A. M. Wednesday